دکتر مژده مهدیزاده

متخصص رادیولوژِی


طرف قرارداد

تعرفه خدمات

خدمات

آدرس مطب

ساعات کار مطب

تلفن مطب

مقالات

رادیولوژی یک ضرورت در پزشکی نوین است. تست های رادیوگرافی یک ضرورت تشخیصی است که در همه ی شاخه های علوم پزشکی سهیم در ارتقای سلامت در بعد فردی و اجتماعی مشارکت دارد.در میان انواع مختلف روش های رادیوگرافی CBCTتکنولوژی جدیدی است که ابتدا در سال 1982 برای آنژیوگرافی معرفی و سپس برای تصویر برداری فک و صورت به کار گرفته شد. در این تکنولوژی از یک منبع واگرا به شکل مخروطی اشعه یونیزان و یک گیرنده سطحی دو بعدی که به گانتری د رحال چرخش ثابت شده است استفاده می شود تا تصاویر متعدد متوالی در یک اسکن کامل حول منطقه مورد نظر به دست آید. در کارهای دندانپزشکی استفاده از تصاویر دیجیتال که یک تکنولوژی جدید است افزایش یافته است.CBCTنیز یک نوع تصویربرداری دیجیتال است.اثبات شده است که تعداد زیادی از دندانپزشکان جهان تصاویر دیجیتال را به تصاویر رادیوگرافی دستی ترجیح می دهند.

از مزایای CBCTمی توان به موارد زیر اشاره کرد:1: CBCTرا می توان در ارتودنسی برای ارزیابی تغییر شکل و عملکرد MAXILLOFACIALبکار برد . در جائیکه رادیوگرافی CONVENTIONALپیشنهاد یک رابطه ی بسته میان مولر سوم مندیبل و INFERIOR ALVEOLAR CANALرا می دهد و زمانیکه تصمیم بر کشیدن دندان به طریقه جراحی باشد CBCTارجحتر است. CBCTهمچنین می تواند توجیهی باشد برای تشخیص قبل از جراحی دندان های به هم چسبیده یا در مواردی که رادیوگرافی دستی نمی تواند اطلاعات لازم را فراهم کند (10). CBCTهمچنین تصویربرداری سه بعدی در قوس دندانی را با رزولوشن بالا و دوز پایین ممکن می سازد .زمانیکه ارزیابی کلینیکی مستقیم نمی تواند میزان پوسیدگی سطوح پروگزیمال را مشص سازد CBCTبه راحتی میزان پوسیدگی را مشخص می کند. داده های حاصل از CBCTمیتوانند از یک دستگاه مستقیما به محل درمان فرستاده شوند بنابراین کادر درمان می توانند به طور مثال کنتراست را برای مکان ایمپلنت تغییر دهند. سیستم های CBCTدر دندانپزشکی در دهه اخیر به منظور تشخیص، پیش آگهی و طرح درمان کیست ها یا تومورهای فک و صورت، آشکار کردن شکستگی و ترک های دندان,طرح درمان ایمپلنت,سایر استفاده های جراحی و تشخیص پوسیدگی استفاده می شود.

CBCTبهتر نواحی اپیکال را مشخص می سازد. همچنین در ارزیابی سیستم ریشه، ارزیابی نقاط تحلیلی و در طرح درمان جراحی ئنیز مورد استفاده قرار می گیرد. CBCTبرای غلبه بر محدودیت های رادیوگرافی CONVENTIONALمانند اورلپ و دیستورشن پیشنهاد می شود. از دیگر مزایای اصلی و مهم می توان به زمان تصویربرداری کم، دوز اشعه Xکمتر مورد نیاز و عدم نیاز به ظهور و ثبوت شیمیایی، اندازه کوچک و قیمت پایین، اسکن با سرعت بالا، آنالیز INTERACTIVEاشاره کرد.کاربردهای دیگری که برای CBCTدر دندانپزشکی وجود دارد شامل: ارزیابی مکان ایمپلنت، سفالومتری سه بعدی در ارتودنسی، لوکالیزه کردن کانال آلوئولار تحتانی،ارزیابی مفصل TMJو بیماری های کمپلکس MAXILLOFACIALاست .رادیوگرافی دیجیتال زیر بنائی را برای تکنولوژی های آینده پایه گذاری کرده است که به دندانپزشک اجازه می دهد مانند یک مهندس طرح درمان را اجرا کند. پیشنهاد می شود که حداقل یک روپوش سربی نیم تنه به طور صحیح استفاده شود، این امر خصوصا در بیماران باردار و کودکان توصیه می شود. همچنین پیشنهاد می شود که یک شیلد تیروئید سربی استفاده شود تا اکسپوژر تیروئید را کاهش دهد. علی رغم مزایای متعددی که ذکر گردید CBCTنیز مانند سایر روش ها دارای معایب و محدودیت هائی است نظیر: اکسپوژرهای آن دوز رادیاسیون بالاتری را نسبت به دیگر روش های رادیوگرافی دندانی به بیمار تحمیل می کند. از دیگر محدودیت های این روش می توان به noiseتصویر، کنتراست ضعیف بافت نرم، وجود آرتیفکت زمانیکه رستوریشن فلزی در دهان است که باعث کاهش دقت تشخصی در CBCTو در نتیجه عدم تجویز CBCTمی شود، اشاره کرد. زمانیکه تمام صورت تصویر می شود یا یک field of viewبزرگ انتخاب می شود رنج دوز 20-70 µsvاست .در حالی که برای یک panoramicاین میزان6-20 میکرو سیورت می باشد,البته این میزان در مقایسه با CTکه 314 میکروسیورت دوز به بیمار تحمیل میکند اثرات جانبی کمتری دارد. بر طبق اصول as low as reasonably and achievable))ALARAاکسپوژر بیمار باید مورد قضاوت قرار گیرد بطوریکه ارزش منافع کلی تشخیصی بیش از اکسپوژر رادیاسیونی باشد که به بیمار تحمیل می گردد .با توجه به مزایای متعدد گفته شده CBCTامروزه یک ضرورت برای اجرای دقیق طرح درمان می باشد. CBCTبسیاری از محدودیت های ناشی از سایر روش ها را پوشش می دهد و میتواند برای دندانپزشک بسیار مفید باشد. متاسفانه با وجود مزایای بسیار زیاد CBCTموارد تجویز این روش توسط دندانپزشکان بسیار کم است که می تواند ناشی از عدم دانش کافی از CBCTیا عدم آگاهی از شرایط تجویز CBCTباشد.


آدرس مطب : اصفهان خیابان چهارباغ بالا خیابان شریعتی روبروی درب اورژانس ساختمان فراز واحد 301
تلفن : 36281251 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
CBCTآدرس مطببیمهتجهیزاتخدماتسوابق علمیساعات کار مطبمقالاتسوالات متداولصفحه اصلیگالری عکس